Co musisz wiedzieć o częściach samochodowych OEM

8 kwietnia 2021 0 przez MaroCar

Część posiadania samochodu obejmuje konserwację pojazdu i okazjonalne zakupy w celu wymiany przestarzałych części samochodowych. Niezależnie od tego, czy celem części jest zachowanie funkcji pojazdu, czy też chcesz poprawić wygląd swojego pojazdu, zakupy będą stanowić zupełnie nowe wyzwanie, jeśli nie możesz określić różnicy między częściami OEM a częściami z rynku wtórnego.

Wiele osób często zastanawia się, czy warto trzymać się oryginalnych części samochodowych, czy też istnieją jakieś korzyści inne niż koszty zakupu części zamiennych od innego producenta.


W zależności od producenta samochodów produkcja części we własnych fabrykach nie jest również opłacalna. Czasami nie ma wystarczającej ilości miejsca lub zakup specjalistycznego sprzętu do wykonania części przekraczałby marżę zysku. W rzeczywistości certyfikacja ISO może nawet wymagać od producentów samochodów posiadania „opcji”, jeśli chodzi o pozyskiwanie części. Jest to wygodne, a także jest linią ratunkową na wypadek, gdyby dana część stała się niedostępna z jednego konkretnego źródła, a wtedy istnieją inne alternatywy.

A CO Z OPAKOWANIAMI?

Jedną z głównych różnic między częścią OEM (producent oryginalnego sprzętu) jest opakowanie. Na opakowaniu może znajdować się informacja, że ​​część jest oryginalną częścią pojazdu, ale po zbadaniu rzeczywistej części może się okazać, że jest ona nadal najwyższej jakości. Jednak nie zawsze tak jest, ponieważ niektóre części mogą różnić się jakością w zależności od producenta. Niektóre części mogą przetrwać wiele lat, podczas gdy inne całkowicie się rozpadną po rozpakowaniu. Po prostu nigdy nie wiadomo.

Jak więc ci producenci zawierają umowy z producentami samochodów? Wszystko zaczyna się, gdy pojazd jest na linii montażowej. Producenci zawrą umowę z producentem samochodów na dostawę tych części zamiennych. Przez mniej więcej rok firma produkująca części zawrze umowę na dostarczanie tylko tych części producentowi samochodów, ale po upływie pierwszych lat producent może swobodnie sprzedawać części dowolnemu sprzedawcy części samochodowych, jakiego sobie życzy.


JAKOŚĆ WYKONANIA

Niektórzy producenci części mogą specjalizować się w produkcji tych części zamiennych o wyższej jakości niż części oryginalne. Te części mogą być specyficzne dla konkretnego modelu lub marki samochodu. Przekonasz się, że tego typu producenci części są bardzo popularni wśród klasycznych pojazdów, takich jak Chevrolet Corvette z późnego roku lub inne klasyczne samochody.

Niektóre przykłady obejmują wszystko, na przykład tarcze i szczęki hamulcowe, po elementy układu wydechowego. Chociaż te nowe i ulepszone części są droższe, entuzjaści ulepszania samochodów często są bardziej niż zadowoleni z ulepszonych osiągów pojazdu.


NAPRAWA NADWOZIA ZEWNĘTRZNEGO

Czasami panel nadwozia może ulec uszkodzeniu lub gorzej, ale w przypadku tych części producenci oryginalnych części są po Twojej stronie. W większości przypadków maskę, a nawet błotnik można wymienić po złożeniu zamówienia przez stronę internetową lub specjalistyczny katalog.

CZY CZĘŚCI OEM SĄ BEZPIECZNE?

Przeprowadzono wiele testów branżowych w celu sprawdzenia trwałości i bezpieczeństwa tych części w porównaniu z ich oryginalnymi odpowiednikami. Oceny testów zderzeniowych nie ujawniły żadnych różnic między nimi. Można śmiało powiedzieć, że części OEM mogą być używane bez obawy o zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Po drugiej stronie ogrodzenia znajdują się entuzjaści samochodów, którzy spekulują, że części OEM są często wykonane z gorszych materiałów lub są nawet trudne do zainstalowania z powodu niewłaściwego ustawienia. Z tego powodu agencja znana jako Certified Automotive Parts Association poświęca swój czas na testowanie części zamiennych, aby upewnić się, że są tej samej niezwykłej jakości, co ich oryginalne odpowiedniki.

Jeśli CAPA certyfikuje część, jest szansa, że ​​część spełni Twoje oczekiwania i nie będziesz mieć żadnych problemów z jej zainstalowaniem.

Następnym razem, gdy odwiedzisz swój sklep z częściami samochodowymi, nie musisz drapać się po głowie, zastanawiając się, jakie są różnice między częściami OEM a oryginalnymi częściami samochodowymi, w które Twój pojazd był standardowo wyposażony. Często różnica jest niewielka lub żadna.