Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących oszczędzania paliwa

8 kwietnia 2021 0 przez MaroCar

Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących oszczędzania paliwa

W sytuacji, gdy ceny benzyny i oleju napędowego rosną i nadal rosną, warto zwrócić uwagę na to, czym się jeździsz, kiedy jeździsz, gdzie jeździsz i jak jeździsz. Oto dziesięć wskazówek, jak oszczędzać paliwo:


  1. Mniej prowadzić. Najlepszym sposobem oszczędzania paliwa jest jego niespalanie. Konsoliduj podróże, korzystaj z samochodów w miarę możliwości i jedź poza godzinami szczytu, aby uniknąć zatorów.
  2. Jedź wolniej, może dla odmiany ograniczenie prędkości. Przy prędkościach autostradowych aerodynamika odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu zużycia paliwa. Jazda w zakresie od 90 do 105 km na godzinę zamiast ponad 120 km na godzinę prawdopodobnie zwiększy przebieg paliwa o 2 lub więcej km na litr.
  3. Utrzymuj strojenie silnika. Co to oznacza w przypadku dzisiejszych silników z elektronicznym wtryskiem paliwa? Niewiele, poza upewnieniem się, że silnik działa tak, jak powinien. Świece zapłonowe, filtry powietrza i czujniki tlenu to główne elementy wpływające na oszczędność paliwa. Zainstaluj nowy filtr powietrza raz w roku – lub częściej, jeśli mieszkasz w pobliżu lub jeździsz po drogach gruntowych, lub zakurzonych – i co 30 000 do 50 000 km sprawdzaj silnik na analizatorze silnika, aby upewnić się, że działa prawidłowo.
  4. Prawidłowo napompuj opony. Ciśnienia od 30 do 35 psi są dobrym wyborem dla większości samochodów osobowych. Przy wyższym ciśnieniu powietrza opór toczenia opony maleje. Przetoczenie opon po jezdni nie wymaga dużej mocy. To oszczędza paliwo.
  5. Utrzymuj opony i koła prawidłowo wyrównane. Dzięki temu opony nie tylko będą trwać dłużej, ale odpowiednio ustawione opony oferują mniejszy opór toczenia, a tym samym nieco lepszy przebieg paliwa.
  6. Utrzymuj przód pojazdu w czystości i bez zanieczyszczeń, zwłaszcza w otworze kratki. Utrzymywanie skraplacza klimatyzacji i chłodnicy w stanie wolnym od robaków, liści i zanieczyszczeń pozwala na wydajniejsze chłodzenie silnika, a klimatyzacja pracuje mniej, aby zapewnić pasażerom chłód – oba te czynniki pozwolą zaoszczędzić paliwo.
  7. Przyspieszaj skromnie. Potrzeba paliwa, aby uzyskać moc, więc im mocniej przyspieszasz, tym więcej paliwa spala silnik. Na autostradzie przyspieszaj delikatnie, aby uniknąć redukcji biegów, jeśli to możliwe. Ponownie, niższe obroty silnika generalnie oznaczają mniejsze zużycie paliwa.
  8. Wybieraj się tak często i często, jak tylko możesz. Przewiduj znaki stopu, sygnalizację świetlną i spowolnienia. Po co przyspieszać w kierunku zatrzymania? Zdejmowanie przepustnicy i ruszanie w kierunku zatrzymania lub zwolnienia w oczywisty sposób oszczędza paliwo. Hamuj delikatnie i jak najmniej – oczywiście w granicach rozsądku.
  9. Nadal musisz się zatrzymać przed skrzyżowaniem. Uruchomienie hamulców przekształca energię z paliwa, które już spaliłeś podczas przyspieszania pojazdu z powrotem w ciepło. Nie marnuj tego, co już wydałeś; jak najdalej wybierać i hamować jak najmniej.
  10. Oczy do góry! Spójrz jak najdalej w przyszłość, aby zachować dobrą świadomość sytuacyjną. Im bardziej patrzysz w głowę, tym więcej czasu i odległości musisz dostosować do prędkości i kierunku swojego pojazdu. Dobra świadomość sytuacyjna jest kluczem do bezpiecznej jazdy, a także oszczędza paliwo, pomagając przewidzieć potrzebę zwolnienia lub wczesnego zatrzymania, co pozwala robić to delikatnie i stopniowo.